вівторок, 29 серпня 2017 р.

Переступити страх

(оригінальний текст, опублікована версія: "Наше слово", 35, 2017-08-27http://www.nasze-slowo.pl/perestupiti-strah/)

«Червоний» – історичний бойовик, Україна – 2017, 110 хв.

Я зрозуміла, що заплачу, коли вони співатимуть: «А ми тую червону калину підіймемо…», ще переглядаючи трейлер, незважаючи, яким буде цей фільм. «Червоний», який заповідався бути якраз несентиментальним і чоловічим, став українською кінопремєрою до Дня незалежності й, першою ластівкою з 13-ти нових стрічок, знятих з підтримкою Держкіно, які з’являться на широких екранах до кінця цього року. «Червоний» - екранізація однойменного роману Андрія Кокотюхи, який і став сценаристом цього фільму. Фактично, тут ми бачимо тільки фрагмент з книжки. Конденсат екшену зі спробою подарувати на свято українського героя-переможця. До слова, режисер фільму висловлював охоту показати свою роботу в Польщі й, просив зацікавлених звертатись до продюсерів та запрошувати.

Данило Червоний – збірний образ незламного бійця. Воїн УПА, який організовує повстання і втечу з табору ГУЛАГу. Микола Береза – директор і актор Львівського академічного театру імені Леся Курбаса втілив на екрані його постать і став обличчям цього фільму зі своїм фактурним, обрамленим кіношними шрамами, лицем. Він буде знаком. Він незворушно вдивлятиметься в себе і, заплющуватиме очі перед величчю небес, виконуючи свою місію. Червоний здатний не коритися й, вести за собою. Ми фактично нічого не довідаємось про його минуле з цієї стрічки. Хтось безуспішно шукатиме в інтернеті сліди історичної особи. Напевно, варто було б подати якусь анотацію у титрах. Знімальна група планує створити трилогію й, взятися за приквел і сиквел сьогоднішньої прем’єри, тобто – розповісти про події до та після, але – де гарантія, що всі подивляться усі частини чи, прочитають книжку?

Сьогодні ми бачимо історичний бойовик з українським переможцем. І, виглядає на те, що в такому фільмі та герої є потреба. Як розповідає виконавець головної ролі Микола Береза, сценарист Андрій Кокотюха та режисер стрічки Заза Буадзе (грузинський режисер, який вже довший час проживає в Україні та, вважає, що це – наша спільна війна й, боротьба, яка триває) неодноразово наголошували на ідеї фільму: вижити, перемогти та жити. Заза Буадзе зізнається, що в одному вони з Андрієм Кокотюхою мали розбіжність поглядів. Автор сценарію вважав, що «Червоний» має бути жорстким чоловічим кіно, а режисер все ж приніс в ці: кров, піт, порох, вогонь, - поцілунок. В це чоловіче пекло, де одна жінка – лікар Таміла (Любов Тищенко) – тремтливе, налякане почуття, як тендітна трава, яка несміливо все ж проростає крізь сіру суху землю. Кажуть, що актори, навіть, понесли його з кіно у своє життя. Любов Тищенко і Олег Шульга – виконавець ролі льотчика Віктора Гурова – антипода Данила Червоного (Миколи Берези), українця, який вірить у Сталіна і в те, що радянська влада його порятує. В цьому екранізованому відрізку роману «Червоний» головному героєві дісталась доволі статична картинка, образ ж Гурова має розвиток й, відкриває глядачеві феноменального в нюансуванні актора Олега Шульгу. В якийсь момент їхні почорнілі обличчя з побритими головами набувають певної схожості. Два українця різного походження, з різними минулим. Чи є в них точки перетину? Чи могли вони опинитися на місці один одного, якби так склалася доля? Наче дволикий Янус ці двоє – відважний і відчайдушний лідер Червоний і, боязкий, підневільний Гуров. Чи його змінюватиме кохання чи, приклад братерства та - гідність потрохи розправлятиме його плечі та, вирішального кроку вона не зробить. Можливо, це не дозволить куля, яка підкосить його ноги. Та відважність і відчайдушність того самого українця наче переступить страх і підневільність в собі, щоб рухатись далі. Данило Червоний останній раз гляне в очі українській слабості в особі Віктора Гурова й, рушить далі, поборюючи колючі дроти й, кам’яні гори до перемоги. В цьому фільмі українець – переможець. Й, цей День незалежності настав, завдяки таким як він і, тому що у вирішальний момент ми все ж переступаємо страх і підневільність. Завдяки тим, котрі збирались колом у молитві, як у фільмі, а потім тихо заводили: «А ми тую червону калину підіймемо…» Тому що краще впасти у леті, як один з героїв символічної сцени, ніж плазувати по брудній землі.


Анастасія Канарська

Світлини авторки. Виконавець головної ролі Микола Береза та режисер фільму "Червоний" Заза Буадзе на допрем'єрному показі у Львові.